Jak zařídit ložnici, která podpoří váš zdravý spánek
V ložnici trávíme přibližně třetinu našeho života. Spánek má na něj navíc obrovský vliv. Tak si dopřejte ložnici, ve které si opravdu odpočinete. Máme pro vás přehled těch nejdůležitějších pravidel.
Základem je kvalitní postel
Není to žádné překvapení. S výběrem té správné postele si proto dejte načas. Vedle designu se zaměřte na typ roštu a matraci. Rošt můžete zvolit laťkový, nebo lamelový. Laťkový rošt vám bude stačit pouze v případě, že máte vysokou matraci. Neodpruží totiž váhu těla. Pokud vás občas trápí bolesti zad nebo si chcete dopřát skutečné pohodlí, zvolte rošt lamelový.
Při výběru matrace se pak dívejte po materiálech, jako je studená pěna, líná pěna nebo latex. Pohodlný spánek si pak užijete opravdu dlouho, protože tyto matrace vydrží v kondici dlouhá léta. Roli hraje i výška postele. Ideální je v rozmezí 45–55 cm nad zemí, a to včetně matrace.
A jak postel umístit? Určitě čelem ke zdi, dále od okna a tak, aby k ní byl pohodlný přístup z obou stran. Lépe se také budete cítit, když z postele uvidíte na dveře.
Úložné prostory, které pojmou vše důležité
Aby vás v ložnici nic nerušilo ani vizuálně, zvolte pouze uzavřené úložné prostory a co nejméně venkovních odkládacích ploch. Všechny věci se snažte schovat, aby se na ně zbytečně neprášilo. K tomu vám nejlépe poslouží vestavěné skříně. Zrcadlo umístěte maximálně na jednu část posuvných dveří, a to jedině v případě, že na něj neuvidíte z postele.
Dejte přednost nočním stolkům s šuplíkem, kam uložíte všechny potřebné drobnosti. Nebudete je tak muset mít stále na očích. Určitě nepořizujte více nábytku, než je nezbytně nutné, aby ložnice zůstala vzdušná.
Osvětlení pro tu správnou atmosféru
Světla mají významný vliv na celkové působení ložnice. Vyberte rozmanité typy osvětlení, s nimiž budete moct vytvořit takovou atmosféru, kterou zrovna potřebujete. Základem je dostatečně silné stropní svítidlo doplněné o menší bodová světla. Samozřejmostí jsou stolní lampy do ložnice na každý noční stolek. Velmi příjemně působí také světelné řetězy.
Nezapomeňte na to, abyste před spánkem mohli světla snadno zhasnout bez zbytečného vstávání. Ideální je vypínač od hlavního světla umístěný přímo u postele.
Nepodceňujte zatemnění
Pro kvalitní spánek je nezbytná tma. A to opravdová. Abyste se vyhnuli světelnému smogu z ulice i ranním paprskům svítícím přímo do obličeje, nezapomeňte pořádně zatemnit okna. Toho dosáhnete buď žaluziemi, roletami nebo zatemňovacím závěsem. Takový závěs má velmi vysokou gramáž látky a dokáže vytvořit opravdu dokonalou tmu.
Barvy a materiály ovlivňují naši psychiku
I barvy a materiály hrají v odpočinku významnou roli. Některé mají doslova uklidňující účinek a jiné nám nedají spát. Vyhněte se určitě sytým odstínům. Pokud je vyloženě milujete, dopřejte si je pouze na menších plochách a doplňcích. Vyhněte se také přemíry černé, která by působila ponuře až depresivně. Doslova zabijákem spánku je barva fialová.
Nebojte se nechávat některé plochy bílé, zvláště pokud je vaše ložnice menší. Nejlepší inspirací jsou barvy převládající v přírodě, tedy zemité, dřevěné, jemně zelené nebo modré. Ale pozor, i se zelenou je možné šlápnout vedle. Příliš světlé, jarní odstíny vás spíše nabudí. Naopak mátově nebo olivově zelená budou působit relaxačně. Základním pravidlem je držet se vždy tlumených tónů.
Co se týká materiálů, tak nejvhodnější volbou jsou opět ty přírodní. Pro nábytek je ideální dřevo, vyhněte se naopak studenému kovu a umělému plastu. U textilních materiálů vsaďte na bavlnu nebo len. Velkou pozornost věnujte výběru ložního prádla. Musí být opravdu příjemné na dotek a vzdušné.
Co do ložnice nepatří
Ideálním stavem je, když vaše ložnice opravdu slouží pouze pro spánek. Nepatří tam televize ani pracovní stůl. Pokud to jinak nejde, pracovní zónu oddělte například paravánem. Do ložnice také nepatří žádné předměty spojené s domácími pracemi, jako je žehlící prkno nebo vysavač. Vše by mělo být schováno v uzavřeném úložném prostoru.
Otevřené police a knihovny mohou také působit rušivě. Pokud si je ale opravdu přejete, umístěte je do opačného rohu pokoje, než kde máte postel. Zařiďte je v minimalistickém duchu a nepřeplňujte dekoracemi. Spolu s pohodlným křeslem tak můžete vytvořit další klidovou zónu určenou třeba pro čtení.