Bez zavinovačky se žádná maminka neobejde

V polovině dvacátého století tvořila dětská zavinovačka neoddělitelnou součást dětské výbavičky. Na konci století však nadšení pro tuto zavinovací peřinku ochladlo a zavinovačka se stala záležitostí spíše pro slavnostní události, jako je například křest. Ovšem i v dnešní době by každá maminka měla mít alespoň jednu doma.

Zavinovačka i dětský fusakje dětská peřinka v bavlněném povlaku, ve které se miminko jemně sváže ozdobným pruhem, kterému říkáme povijan. V dnešní době však klasický povijan nahradil praktický suchý zip, který výrazně ulehčí maminkám práci.

Správně zavinutá peřinka navozuje u dítěte pocit bezpečí a díky jemnému tlaku na jeho tělíčko si připadá jako v bříšku u maminky. Dítě zavinuté v zavinovačce má ruce jemně stáhnuté podél tělíčka a dolní končetiny rovně natažené. Používání zavinovačky doporučují neurologové zpravidla do šesti týdnu života miminka.

Zavinovačka může dítěti pomoct ke klidnějšímu spánku a dokonce může omezit výskyt novorozenecké koliky. S dítětem v zavinovačce se rovněž lépe manipuluje, což ocení především maminky začátečnice, které se zpočátku mohou bát křehkého dětského tělíčka. Díky tomu, že má miminko ruce jemně stažené v peřince, nebude docházet k nechtěnému poškrábání.

Na trhu v současné době existuje nepřeberné množství zavinovaček. I my, na našem e-shopu www.eurosik.cz máme bohatý výběr.

V praxi se zavinovačky děli na klasické zavinovačky, zimní zavinovačky, letní zavinovačky, rychlozavinovačky a autozavinovačky. Klasická zavinovačka je obdélníkového tvaru, většinou se dvěma řadami vyšívaného krajkového kanýru, která se svazuje krajkovými stužkami. Takováto zavinovačka je v dnešní době považována spíše za slavností a používá se především u křtu miminka.

Rychlozavinovačka vyniká velice rychlým a pohodlným zavinutím miminka. Každá maminka nám určitě dá za pravdu, že svázat miminko do klasické zavinovací peřinky, bývá někdy kumšt. S rychlozavinovačkou to však zvládnete v mžiku oka pomocí suchého zipu, který bývá u těchto typů zavinovaček obvykle používán.

Autozavinovačky jsou speciálně uzpůsobené pro pětibodové i tříbodové bezpečnostní poutání.

Budete i vy patřit mezi přívržence zavinovacích peřinek?