Jak správně osvětlit koupelnu

osvetlenie1Možná se to může zdát zvláštní, ale koupelnu osvětlujete již při výběru obkladu. Ano, je to skutečně tak. Tmavší vzory obkladu s matným povrchem odrážejí světlo daleko komplikovaněji, než je tomu v případě světlých, nebo teplejších typů obkladů a dlažeb. V následujících řádcích Vám přiblížíme čtyři základní tipy, jak docílit skvěle osvětlené koupelny.

1. Využijte přítomnosti denního světla, je-li to je možné

Snažte se povolit vstup co největšímu množství denního světla do koupelny. Sluneční paprsky mohou do koupelny pronikat přímo oknem, nebo světlíkem, který sem vede světlo z jiné místnosti v bytě či domě.

2. Vhodná světlost v koupelně by neměla přesáhnout 300 luxů

osvetlenie2V závislosti na velkosti Vaší koupelny by se měla světlost pohybovat v rozmezí 200-300 luxů. Větší světlost může působit nepříjemně a světlo se může od různých materiálů, které jsou v koupelně použity nepříjemně odrážet. Platí, že nejpřirozenější pocit světla získáte, když zvolíte světlý teplý zdroj bílé barvy.

3. Použijte více zdrojů světla

Koupelnu neosvětlíte správně jenom centrálním svítidlem. Nezapomínejte, že ani to nejvýkonnější svítidlo nedokáže osvětlit prostor okolo zrcadla a proto je nejlepší umístnit k zrcadlu jiný zdroj osvětlení, který rozhodně ocení páni při holení a dámy při zkrášlování.

4. Bezpečnost na prvním místě

Při umísťování osvětlení nezapomínejte na bezpečnost. Tím nejdůležitějším pravidlem je, že v půdorysu vany, nebo sprchovacího koutu se nesmí vyskytovat žádna zásuvka, nebo osvětlení. Minimální vzdálenost od vany je 60 cm a minimální výška pro umístnění takového světla je 2,25 m. Co se týče osvětlení zrcadla a okolí umyvadla, světlo by mělo být umístněné v minimální výšce 1,85 m nad umývadlem a rozhodně ne níž než 40 cm nad jeho horním okrajem.