Kdy se (ne)pouštět do rekonstrukce?

Dostal se vám do rukou rodinný dům? Nezáleží na tom, zda jste jej zdědili, nebo jste jej běžně koupili. Je na čase zamyslet se nad tím, zda má dům smysl zrekonstruovat a přizpůsobit jej svým aktuálním potřebám, nebo zda nebude jednodušší původní dům zbourat a postavit na jeho místě dům nový.

Je jasné, že starý dům nikdy nebude postavení úplně stejně jako novostavba. Základy u starých domů mohou být mělké, izolace udělaná špatně nebo vůbec, nemluvě o chybějícím ztužujícím věnci pod stropem – nemluvě o dalších problémech. Je ale třeba opravdu kupovat novostavbu? Nebo se vyplatí investovat do pořádné rekonstrukce?

Rekonstrukce bytu Brno

Rekonstukce pod vedením odborníka.

Velmi často se z malých oprav stane velká rekonstrukce

Velmi často se může stát, že dům, který si koupíte, vypadá připravený k okamžitému nastěhování. Bohužel, při rekonstrukci zjistíte, že je třeba vyměnit většinu konstrukcí, kdy vám z celého domu mnohdy zůstanou opravdu jen obvodové zdi. Celý zbytek domu se pak staví úplně znovu. V případě, že je vás dům v totožném stavu, vyplatí se vám spíše jeho zbourání a následná výstavba domu nového. S pořádnými základy, ale i hydroizolacemi. Avšak v případě, kdy je dům v dobrém stavu a jeho stěny, stropy, schodiště i střecha jsou v pořádku, je mnohem lepší možností cesta rekonstrukce.

Ne vždy se vyplatí bourat

Občas se může stát také to, že se váš dům bude nacházet ve velmi stísněné zástavbě, kde by bylo bourání domu a výstavba nového velmi nevýhodným krokem. A proč? Takové domy velmi často přesahují plochu, kterou by vám stavební úřad povolil zastavět novým domem. Novostavba by tak musela být oproti původnímu domu menší.

Kdy rekonstrukce smysl má a kdy ne?

A jak poznat, že rekonstrukce smysl nemá? Pokud toužíte po velkém, klidně i dvoupodlažním domu, ale na vašem pozemku se nachází jednopodlažní dům s pultovou střechou a jedním menším bytem vzadu zástavby. Do rekonstrukce se nepouštějte také v případě, kdy si můžete všimnout velkých prasklin, které značí nekvalitně postavené stěny. To samé platí v případě, kdy jsou základy domu příliš mělké.

Ačkoliv je v současnosti více než jasné, že vás rekonstrukce domu bude stát jen o něco málo méně než novostavba, stále se najde většina těch, kteří dají přednost rekonstrukci před stavbou nového bydlení. A proč? U většiny domů se noví majitelé snaží zachovat původní atmosféru domu, mají k danému majetku nějakou citovou vazbu. Nebo je jim prostě líto dům zbourat.