Kuchyň a světlo: jak si posvítit na vaření?

Dlouze uvažujete nad správným řešením osvětlení vaší nové kuchyně a stále ne a ne na nic přijít? Víme, že vybrat vhodné světlo je fuška, stačí ale dodržovat pár zásadních pravidel, která zaručí, že si v kuchyni potmě neuříznete prst, a problém vyřešíte jedna dvě. Dle čeho se tedy při vybavování kuchyně světly rozhodovat?

Rekonstrukce bytů Brno

Jsme odborníci na rekonstrukce.

Jedno jim všem vládne

Základní pravidlo říká, že v kuchyňském prostoru by se mělo vyskytovat jedno hlavní světlo, které bude sloužit jako maják v přístavu. Bude dodávat záři každému koutu, avšak jen do určité míry.

Kam tohoto vládce umístit? Pokud máte kuchyni spojenou s jídelnou či obývacím pokojem, vhodné místo se nabízí nad jídelním stolem. Jiné možnosti skýtá i strop nad kuchyňským ostrůvkem. Nevyjímá-li se ve vaší kuchyni ani ten, prostě lustr zavěste doprostřed místnosti.

V minulosti byli v oblibě visací lustry, dnešní hospodyňky by si ale o ně snad jen urazily hlavy, a tak se používají lustry, které září až od stropu. Vhodné je při výběru volit i podle toho, obsahuje-li svítilna jen jeden světelný zdroj, či je tvořena více žárovkami. Ty se totiž obvykle dají nasměrovat do různých částí prostoru, a tak budete mít dostatek světla všude zaručen.

Menší pomocníci v akci

Avšak přesto se obzvláště do oblasti kuchyňské linky hodí přidat větší množství menších světélek, které vám posvítí na tu či onu činnost. Rozhodně při výběru kuchyňské digestoře dbejte na to, aby v sobě měla zabudovanou zářivku. Nad linku pak lidé často volí buď bodová světla zamontovaná zespoda do skříní či poliček, nebo jedno či dvě rovná visací svítidla.

Vychytávky moderní doby

Základní osvětlení vaší kuchyně jste vyřešili s grácií, gratulujeme. Nyní by stálo za to, poohlédnout se po menších designových doplňcích, které kuchyň povýší na další úroveň. Skvělou vychytávku představují světelné LED pásky, které si sami jednoduše připevníte. Ať už podél obvodu kuchyňské linky, či dovnitř skříněk. Jakmile otevřete dvířka, páska se sama rozsvítí. Pro pravidelné noční návštěvy kuchyně ideální pomocník!

Ideální teplota – studené či teplé?

Myčka myje, lednice chladí, světla svítí…ale jak? Při výběru osvětlení si dejte pozor i na teplotu. Ta se měří v kelvinech a základní poučky říkají, že nad jídelním stolem by světlo mělo být teplejší, v rozmezí asi 2 800 – 3 400 kelvinů. V prostorách, kde se bude vařit, stačí světlo studenější (5 000 – 6 000 kelvinů). Přece jen se při vaření ohřejete i tak.

Máte již vybraná svá kuchyňská svítidla, nebo stále váháte? Potřebujete-li pomoci, jsme tu pro vás vždy na čísle + 420 606 237 340, nebojte se ozvat!