Jak dekorovat vánoční osvětlení v bytě i před domem?

Zastnesknete si vždy při pohledu do katalogu, nebo časopisu o bydlení, ve kterém je fotografie krásné světlené vánoční výzdoby? Rádi byste měli podobně krásně nadekorovaný dům, nebo interiér, ale zdá se Vám to prakticky nemožné, případně příliš drahé? V dnešních dnech již ale nic takového nemožné není a pro opravdu skvělý výsledek stačí následovat několik poměrně jednoduchých pravidel. Navíc běžně prodávané vánoční osvětlení lze zakoupit za velmi nízké ceny (a po sezóně dokonce běžně za polovic), takže není důvod si u Vás doma takovou krásu také nedopřát.

Jak kombinovat jednotlivé kousky světelné vánoční výzdoby?

Při nákupu vánočního osvětlení předem dobře promyslete celou jeho kompozici a snažte se nakupovat spíše delší a větší prvky, u kterých 1 metr délky vychází levněji. Osvětlení celého bytu, nebo okolí domu se snažte ladit do jednoho odstínu, případně je udělat pestrobarevné. V případě, že chcete dosáhnout elegantního a vznešeného vzhledu je ideální barvou studeně, nebo teple bílá. Zatímco teple bílé barva je mírně nažloutlá (takové světlo vyzařují klasické žárovky, nebo teple bílé LED diody), studeně bílá barva je čistě bílá (dokážou ji vyzářit pouze LED diody, u kterých je vznik světla vázaný na jiné zákonitosti, než u klasické žárovky). Studeně bílé světlo lze velmi dobře kombinovat se stříbrnými doplňky, jako jsou vánoční řetězy, okrasné vločky apod. a je vhodné především do venkovních prostor, protože se jeho barva hodí k zamrzlé, zasněžené krajině. Teple bílé LED řetězy a jiné vánoční dekorace je vhodné kombinovat se zlatými doplňky a umisťovat je primárně do interiéru, kde vytvoří teplou a hřejivou atmosféru vánoc.

Důležitá je vhodnost a souhra jednotlivých prvků světýlek

Základem osvětlení jsou jednoznačně svítící vánoční řetězy, které se dobře doplňují se světelnými kabely a sítěmi. Snažte se volit takové odstíny, které budou buď stejné, nebo budou vycházet ze stejného barevného spektra (vhodná je například kombinace žlutého světleného kabelu a světelných řetězů, případně jiných vánočních dekorací teple bílé barvy). V případě venkovního použití si vždy ověřte, že je dané osvětlení voděodolné (stupeň krytí IP 44, nebo vyšší).