Jak je to s nutností renovace parket

Parkety jsou jedním z typů podlahy a dají se považovat za určitou klasiku. Oba typy – voskované i lakované – potřebují pro svěží vzhled a správnou funkci určitou údržbu. V opačném případě dochází k vadám a defektům, které obvykle spraví pouze renovace parket.

Dřevo vždycky přijímá vlhkost a reaguje na teplotu okolí. Pokud je vlhkosti hodně, dřevo parket může nabobtnat a zkřivit se, což není na první pohled patrné, ale když se tak stane, už se s tím moc dělat nedá a je třeba renovace parket Praha. Například u buku dochází také k šednutí povrchu. Pokud je parketa naopak vysušena, smrskává se a též deformuje – oba extrémy škodí. Ideální podmínky pro místnost s parketami jsou asi 45 – 65 % vlhkosti vzduchu a teplota 15-25 °C.

Pravidelně udržovat

Renovace parket je nutný zásah při vážnějších problémech. Těm se ale dá předejít zmíněnou pravidelnou péči o parkety. Naprostým základem je nevnášet na parkety špínu zvenku – písek, vodu, bláto, sníh. Přezouvat se, boty důkladně čistit a osušovat.

Co parketám škodí nejvíce, jsou škrábance a delší kontakt s tekutinou. Vlhkost deformuje materiál zevnitř, škrábance narušují lak na povrchu a dovolují tekutině dostat se až dovnitř. Nejrizikovější je v tomto ohledu kuchyň. I nejmenší nafouknutí a či zakřivení dřeva je problém, který vyřeší jen renovace parket Praha. Škrábancům na dřevě lze poměrně snadno předejít plstěnými chrániči na nožkách, židle s kolečky je mohou mít měkčená.

O čištění obecně

Opět, hlavně pravidelně. Prostředku k čistění je dostupných dost, volte tedy druh podle typu parket. Ideální je čistit nasucho. Pokud čistíte vodou, dbejte na to, aby se voda nikde nehromadila a nezůstávala ve spárách, odkud ji nedostanete. Jestli byly parkety čerstvě položeny, čistěte pár dní výhradně suchou cestou.

Tato metoda je stejná pro voskované i lakované. Oba typy můžete normálně zametat a vysávat. Na hubici ale vždy nasaďte měkký kartáček a dbejte hlavně o prostory mezi spárami, kde se všechno rádo usazuje. Při jejich vynechání může opět snadno dojít k nevratnému poškození a bude potřeba renovace parket Praha. Během mokrého čištění dejte pozor na to, aby mop nebo hadr nepouštěl vlákna – jsou vlhka a ráda se chytají právě ve spárách.

Lakovaný typ

Mop nebo hadr vymáchejte ve vodě s trochou čisticího prostředku a pečlivě vyždímejte. Vyhněte se agresivním čističům, po očistě parket použijte leštěnku. Jestli chcete mat, není problém, leštěnky existují i v této variantě.

Na znečištěné kusy obvykle stačí navlhčený hadřík, na odolnější přidejte trochu mýdla. Jestli vám nějaká skvrna vytrvale vzdoruje, nahraďte mýdlo trochou lihu nebo benzinu. Na přilepenou žvýkací gumu celkem spolehlivě platí zmrazit ledem v sáčku a pak opatrně seškrábnout.

Voskované parkety

Tady platí mytí vodou s 1% procentem voskového oleje (viz etiketa přípravku). Následně nechte přes noc vyschnout. Voda s voskem obnoví i povrch a odolnost proti poškrábání. Během zasychání je nejlepší na parkety nevstupovat. Skvrny odstraňte teplou či vlažnou vodou, zaschlé voskovým olejem či trochou lihu. Pak ještě přejeďte vodou. Při nezdaru obruste smirkovým papírem – hlavně nepoškoďte povrch. Následně použijte opět vosk.