Jak vyčistit gratinový dřez

Granitové dřezy se díky svým skvělým vlastnostem staly oblíbenou volbou českých domácností. Najdete je jako součást kuchyňské linky většiny moderních kuchyní. Není se čemu divit. Jsou odolné, existují v řadě barevných variací a vypadají skvěle. Kromě toho, že dobré odolávají poškrábání a mechanickému poškození, neponičí je ani vysoké teploty a vypadají stále pěkně i po letech. Podmínkou ale pochopitelně je správná péče.

Jak vyčistit gratinový dřez

Granitové dřezy je možné čistit tím, co máte v kuchyni po ruce. Obvykle si vystačíte s běžným mycím prostředkem na nádobí. V případě že to však nestačí, existují i speciální prostředky, které si s odolnou špínou poradí. Raději se ale vyhněte takovým, které jsou poměrně agresivní a mohly by trvale poškodit barevný pigment dřezu. K čištění používejte běžné houbičky a hadříky. Hrubé kartáče nejsou vhodné opět ze stejného důvodu, že by mohly narušit povrch granitového dřezu.

Prostředek tedy naneste na houbičku a vyčistěte povrch dřezu. Následně dřez důkladně opláchněte a vytřete do sucha. Pokud je znečištění silnější, můžete zkusit tekutý písek a krouživými pohyby výraznější skvrny odstranit. A na opravdu silné usazeniny jsou pak k dostání speciální čisticí pasty na granitové dřezy. Takovému silnému znečištění se ale právě vyhnete pravidelnou údržbou. Přesto však například skvrny od kávy a čaje nebo třeba borůvek mohou zanechat stopy, na které tyto pasty fungují nejlépe. Navíc na granitovém dřezu nechávají tenoučký ochranný film, který chrání povrch dřezu a tím bojují proti dalšímu znečištění.

Vodní kámen a usazeniny

Častým problém u tohoto typu dřezů je vodní kámen a usazeniny po uschnutí vody, které nepůsobí příliš pěkně. I na to existuje řešení v podobě speciálního spreje na vodní kámen. Ale využít můžete i doma vyrobeného roztoku z octa, kdy smícháte jeden díl octa a tři díly vody. Pomoci může i citronová šťáva či jedlá soda.

Pozor na poškrabání

Nikdy ale na granitový dřez nepoužívejte hrubé kartáče a drátěnky, hydroxid sodný pro čištění odpadu a bělící prostředky. Naopak využít můžete přírodní impregnace v podobě oleje. Ta vám pomůže snížit frekvenci důkladného čištění a ochrání povrch dřezu. Použít můžete olej, který máte doma v kuchyni anebo speciální impregnační olej z obchodu.

Zkrátka a dobře, péče o granitový dřez není náročná, ale občas je potřeba, aby vypadal stále skvěle.