Jaké jídlo sbalit na cesty

Skoro každá rodina řeší přes prázdniny problém, jaké jídlo si s sebou sbalit na dovolenou či letní výlet. Vzpomínáte si na časy, kdy jsme na cesty vyráželi s smaženými řízky zabalenými v alobalu? Dnes už však čím dál tím více turistů upřednostňuje čerstvé suroviny nebo si dopřeje občerstvení cestou v restauracích. No při několikahodinových přesunech autem nebo autobusem můžeme na čerstvé potraviny zapomenout. Lepší volbou než hod-dog na benzínce jsou zásoby z domu. Jaké? Ne každá potravina se hodí na cesty a v horkých letních měsících jídlo rychle podléhá zkáze. „Zcela vyhnout byste se měli převážení syrového masa, vajec a mléčných výrobků. Stačí jim pár hodin v teple a už jsou v nich namnožené nebezpečné mikroby. Ani časem ověřené řízky či toasty v igelitových sáčcích nejsou zrovna ideální, protože se rychle zapaří a porouchají. Stejně i šunka a měkké sýry nesnášejí delší cestování, a to bez ohledu na datum spotřeby. Ten je směrodatný pouze při uchovávání v chladu, ne v tašce v autě.

 

Ovoce a zelenina

 

Čerstvé ovoce a zelenina osvěží a dodají energii. Měli byste však vybírat tužší druhy, které vydrží i natřásání v tašce. Ideální jsou jablka, které mimo chladu vydrží i desetidenní dovolenou. Takové jahody či hrozny se na cesty se příliš nehodí. Ze zeleniny jsou nejvhodnější okurky či papriky. Čerstvé ovoce a zeleninu je lepší převážet v chladicí tašce nebo přenosné chladničce, abychom měli jistotu, že se nezačne hned kazit.

 

konzervy

 

Potraviny v konzervách jsou na rekreačních cestách zaručenou jistotou. Nemusíte se vyzbrojit jako na přečkání dlouhé zimy, ale několik hotových jídel, masových konzerv či paštik určitě padne vhod. Kromě nejznámější Majky dnes dostanete i různé jiné lehké zeleninové pomazánky EasySandwich, které přijdou během cestování vhod. Dnes už to není tak, že vše v konzervě je nezdravé. Všichni řeší detoxikaci nebo hubnutí. „Trvanlivé balené výrobky, zvláště konzervy, bez problémů přečkají i delší cestu autem. Neměli bychom je však nechávat na přímém slunci. Na etiketách našich výrobků uvádíme, že by měly být skladovány při teplotách 0 až 28 ° C, ale například klasické plechové či hliníkové konzervy vydrží do otevření bez problémů i přes třicet stupňů. Teplotní i mechanická odolnost je velkou výhodou těchto klasických. Trendem posledních let jsou snadněji otevírající se konzervy, s easy open uzávěrem. Nepotřebujete při nich otvírák.