Sruby jako vhodné řešení nejen do horských oblastí

Stovky let se dřevo používá jako stavební materiál pro stavbu domů. V době špičkové technologie ale dřevo neztrácí svůj význam. Teplé v zimě a chladné v horkém létě potěší své majitele po celá desetiletí. Dřevěné sruby zkrátka neztrácejí svůj půvab a jsou stále oblíbenější variantou pro naše pohodlnější a hlavně harmonické bydlení.

Proč zrovna dřevěný dům

Většina obyvatel velkých metropolí je připravena vyměnit vícepokojové byty ve standardní betonové zástavbě za menší, ale útulný dřevěný srub. A to není překvapující, protože pouze dřevo má celou řadu úžasných vlastností: vysokou pevnost, velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, dřevo je šetrné k životnímu prostředí, bezpečné pro zdraví, má příjemnou vůni, dokonalou texturu a vzor, kterou jen těžko nahradíme.  Dřevo také přispívá k přírodní výměně vzduchu, která je nejdůležitějším faktorem při vytváření příznivého vnitřního mikroklimatu. Materiálem použitým pro stavbu takových budov jsou hladké kulatiny o stejné velikosti, které jsou vyráběny výhradně v továrně. Jsou zbaveny kůry a používá se výhradně kvalitní dřevo, které nevykazuje stopy smůly. Můžeme mít srub například ze smrkového nebo borovicového dřeva, severské druhy jsou k tomu jako stvořené, protože jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám. Také modřín je vhodným materiálem pro stavbu.

Dům postavený z kulatého dříví má atraktivní a velmi elegantní vzhled. Díky pečlivé přípravě materiálu nebude mít nosná konstrukce mezery.

Inovace a realizace

Moderní technologie a stavební materiály umožňují realizovat všechny etapy výstavby dřevěných srubů prakticky celoročně, což umožňuje co nejdříve vytvořit „bydlení na klíč„. Je to jedna z výhod srubů. První věc, kterou je třeba udělat před zahájením výstavby srubu, je určit účel a možnosti využití budovy. To bude výchozí bod při výběru konstrukční techniky a konečných nákladů projektu. Mělo by být zřejmé, že projekty dřevěných domů mohou být typické nebo individuální.

Výhody dřevěných srubů má i své opodstatnění

Jak už bylo řečeno v předchozím odstavci, výhodou realizace srubů je možnost stavby celoročně. Odpadají tady také stavební úpravy mokrou cestou, tedy betonování a jimi podobné práce. S tím také souvisí další výhoda a to je rychlost realizace. Můžeme mít srub postaven za pár týdnů a tak je zde možnost rychlého stěhování. Investory také zajímají především ceny takového díla. I tady můžeme zájemce potěšit, protože jejich pořizovací cena je opravdu zajímavá. Navíc takové bydlení v dřevěném srubu je velmi vhodné pro jedince trpící alergiemi a nebo mají potíže s dýchacími cestami.

Pokud se budeme o srub také dostatečně dobře starat, prodloužíme jeho životnost, takže se z něj může těšit i několik generací. Je potřeba se ovšem poptat na správnou impregnaci, lazury a nátěry, které odpuzují hmyz a přispívají k odolávání nepříznivého počasí.

Srub dnes není jen chalupa na víkend

O bydlení ve srubu uvažuje stále více lidí a není to jen úvaha nějakého víkendového odpočívání na chalupě. Srub se staví pro celoroční bydlení stále více a lidé si tak uvědomují, že toto ekologické bydlení má jistě svůj význam. při stavbě srubu musíme ale také dbát na to, kde ho budeme stavět, protože jistě se bude jinak dům vyjímat například jako samostatný domeček někde na okraji města nebo vesnice, blízko lesa, a zcela kýčovitě a v nesouladu s krajinou kolem by se vyjímal v panelákové zástavbě nebo v satelitním městečku.